Podobne zjawiska jak w przemyśle zachodziły także w bankowości. Na czoło systemu kredytowego wysuwało się kilka największych banków, które skupiały większość wkładów oraz dysponowały przeważającą częścią kredytów. Podporządkowywały one sobie mniejsze instytucje kredytowe. Jednocześnie rozwijały się więzi między bankami a przemysłem. Banki posiadały akcje przedsiębiorstw przemysłowych, z drugiej zaś strony akcje banków były w rękach przemysłu. Do władz banków wchodzili przemysłowcy, do władz przedsiębiorstw przemysłowych — bankierzy. W operacjach przemysłowych coraz większe znaczenie zyskiwała możność otrzymania w banku kredytu w potrzebnej wysokości. Instytucje kredytowe lokowały coraz poważniejsze fundusze w przemyśle. W rezultacie zacierały się granice między kapitałem bankowym, przemysłowym, a także i handlowym; z ich zrastania się powstawał kapitał finansowy. Na czele największych banków, fabryk i firm handlowych, które decydowały o życiu gospodarczym całego kraju oraz posiadały istotne wpływy polityczne, znajdowała się nieliczna grupa osób, zwana oligarchią finansową.
Bankowość
Najczęściej czytane:
Ostatnio czytane:
Kancelaria podatkowa
Jeśli roczne rozliczenie dochodu i wypełnienie formularza PIT spędza Ci sen z powiek i zupełnie nie wiesz jak się do tego zabrać albo nie...
Separatory substancji ropopochodnych
Separatory substancji ropopochodnych - bo olej i woda to już passé! Spróbujmy rozłączyć je z uśmiechem na twarzy, a może nawet z odrobiną humoru. Czy da się? Sprawdźmy to razem!