Poznaj prokuraturę

Często mijając budynki przynależące do instytucji państwowych podświadomie wiemy czym mogą się zajmować, natomiast zapytani wprost możemy mieć problem z jasnym sformułowaniem naszych myśli. Jedną z takich instytucji jet prokuratura okręgowa.

Należy podkreślić, że prokuratura posiada jasny podział administracyjny. Budynki przynależące do prokuratury, które najczęściej mijamy to te okręgowe oraz rejonowe. Natomiast najczęściej, głównie za pośrednictwem mass mediów słyszymy o Prokuraturze Krajowej.

Niezależnie od szczebla każda prokuratura zajmuje się ochroną praworządności w państwie. Działa więc jako organ ścigania. W przeciwieństwie do wymiaru sprawiedliwości prokuratura okręgowa oraz inne są pośrednio lub też w niektórych przypadkach bezpośrednio związane z rządem.

Prokuratura okręgowa umożliwia prokuratorowi, który jej przewodzi uczestnictwo w postępowaniach sądowych, przygotowywania oraz nadzorowanie postępowań wstępnych w przypadku ludzi, wobec których istnieje podejrzenie zaangażowania się w poważną przestępczość natury kryminalnej, finansowej lub skarbowej. Prokuratura okręgowa może również nadzorować jednostki rejonowe oraz móc działań w sprawach wojskowych oraz wiele innych.