Podział administracyjny prokuratury

Często słysząc o różnorodnych działaniach Prokuratury Krajowej nie zdajemy sobie sprawy, że składają się na nią pomniejsze jednostki terytorialne. Podległa Prokuraturze Krajowej jest prokuratura regionalna, prokuratura okręgowa oraz prokuratura rejonowa.

Poszczególne prokuratury również posiadają swój podział administracyjny. Przykładowo prokuratura okręgowa składa się z poszczególnych wydziałów jak wydział Śledczy, Organizacyjny, Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej czy też Budżetowo-Administracyjny. W zależności od tego, jakich rozmiarów jest prokuratura okręgowa mogą w niej wystąpić wszystkie wydziały lub tylko część. Poszczególne wydziały mogą dzielić się działy, na których czele stoi kierownik.

Na czele samej prokuratury okręgowej znajduje się prokurator okręgowy, do którego zadań przynależy między innymi nadzorowanie oraz przygotowywanie postępowań wstępnych wobec osób, grup podejrzanych o popełnienie najcięższych przestępstw o naturze kryminalnej, ale również finansowej oraz skarbowej.