Poznaj prokuraturę

O działaniach prokuratury słyszymy najczęściej w kontekście afer, z którymi związany ma być naprzemiennie rząd oraz opozycja. Nasza wiedza zwykle ogranicza się do świadomości, że prokuratura może nie zawsze być obiektywna w swoich działaniach. Abstrahując od tego, czy w rzeczywistości tak jest zastanówmy się czym jest prokuratura.

Prokuratura Krajowa, tak famo, jak prokuratura regionalna, prokuratura okręgowa oraz rejonowa, które są jej podległe stać ma na straży praworządności. Dlatego też jest ona organem ścigania pośrednio lub bezpośrednio związanym z rządem, który współpracować ma z wymiarem sprawiedliwości.

Prokuratura okręgowa jest jednostką podległą Prokuratury Okręgowej, na której czele stoi prokurator okręgowy. Jego głównym zadaniem jest przygotowywanie oraz nadzorowanie postępowań przeciwko osobom podejrzanym o popełnienie najcięższych przestępstw natury kryminalnej finansowej lub skarbowej. Prokuratura okręgowa ma również możliwość uczestnictwa w postępowaniach prowadzonych przed sądami powszechnymi.